BIP Strona Główna
Oznaki brygady

Odznaka pamiątkowa 2 Brygady Zmechanizowanej jest widocznym znakiem nienagannej służby w szeregach 2 Brygady Zmechanizowanej oraz zewnętrznym symbolem solidarności żołnierskiej współpracy w służbie wojskowej pełnionej pod wspólnym sztandarem.
Jest znakiem dziedzicznej i kultywowanej tradycji piechoty polskiej przez 2 BZ, zespolenia i przywiązywania do oddziału żołnierzy służby czynnej, w rezerwie i stanie spoczynku.
Celem nadawania odznaki pamiątkowej 2 BZ jest uhonorowanie wzorowej służby, podniesienie rangi brygady na zewnątrz, tworzenie dumy i honoru z przynależności do niej.
Odznaka pamiątkowa 2 Brygady Zmechanizowanej ma kształt krzyża kawalerskiego o ramionach pokrytych granatową emalią ze złotymi krawędziami zakończonymi kulkami. Na skrzyżowaniu ramion okrągła tarcza o polu granatowym ze srebrnym orłem stylizowanym na kształt odznaki Legionów J. Piłsudskiego “Za wierną służbę”.
Na poziomych ramionach krzyża złote monogramy J /Józefa/ P /Piłsudskiego/, a na pionowych numery i inicjały jednostki: 2 BZ. Między ramionami krzyża złote odcinki wieńca laurowego. Na rewersie powierzchnia odznaki gładka z przytwierdzona śrubą i nakrętka do mocowania odznaki.

 

Tarcza o wymiarach 70 mm x 55 mm. Na zielonym tle umieszczone są kolory:
żółty i granatowy nawiązujące do barw piechoty stosowanych od okresu międzywojennego. Tarcza obszyta jest czarna nicią o szer. 4 mm. Głównym motywem zamieszczonym w centralnej części emblematu są inicjały Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na tle inicjałów umieszczona jest szabla polska oficera piechoty wz. 1917. Rękojeść szabli uformowano w cyfrę 2 (nr brygady) zachowując bliski kształt rękojeści tej szabli. Odznaka rozpoznawcza w wersji na mundur wyjściowy wykonana jest metodą haftowania emblematu. Odznaka rozpoznawcza w wersji na mundur polowy wykonana w kolorach maskujących, gdzie kolor niebieski zastąpiony jest kolorem czarnym, a kolor żółty odpowiednio kolorem szarym. Oznaka ta wykonana jest metodą nadruku komputerowego lub haftowania.
 
  

Proporczyk : prostokąt o wymiarach 15 mm x 45 mm. Kolory umieszczone na prostokącie: żółty i granatowy nawiązują do barw piechoty stosowanych od okresu międzywojennego. Głównym motywem zamieszczonym w lewej części proporczyka są inicjały Marszałka Józefa Piłsudskiego umieszczone na zielonym tle. Proporczyk wykonany jest jako metalowy, metodą nadruku komputerowego lub haftowania.